Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Wołominie

Kim jest ministrant?

Ministrantem jest chłopiec lub mężczyzna, który posługuje Bogu przy ołtarzu w trakcie Mszy świętej lub nabożeństw.

Stopnie ministranckie

  1. Kandydat
  2. Ministrant
  3. Lektor
  4. Ceremoniarz

W naszej parafii ministrant przechodzi okres kandydatury, kiedy to uczy się funkcji mszalnych jak także konkretnych obrzędów liturgii oraz modlitw. Po rocznym okresie przygotowawczym kandydat na ministranta po zdaniu egzaminu zostaje przyjęty do grona ministrantów podczas Mszy Św. na której składa przyrzeczenie ministranckie. Dostaje wtedy komżę i pelerynkę. Po kilkuletniej posłudze, ministrant może zostać wysłany na kurs lektorski. Ministrant już jako lektor nosi białą albę, która symbolizuje czystość. Lektor podczas Mszy Św. odczytuje Słowo Boże, wezwania modlitwy powszechnej lub wykonuje psalmy responsoryjne. Ceremoniarzem może zostać jedynie lektor wyróżniający się dużym doświadczeniem liturgicznym oraz szczególnym udziałem w życiu wspólnoty; parafia posyła go wówczas na kurs ceremoniarza.

Kiedy się spotykamy?

Członkowie Liturgicznej Służby Ołtarza w zależności od wieku i stażu we wspólnocie podzieleni są na cztery grupy formacyjne.

  1. Kandydaci na ministrantów spotykają się w soboty o godz. 9.00. Na tę zbiórkę zapraszamy chłopców, którzy chcieliby dołączyć do grona ministrantów.
  2. Ministranci młodsi spotykają się w soboty o godz. 10.00.
  3. Ministranci starsi spotykają się w czwartki o godz. 18.00.
  4. Najstarsi ministranci i lektorzy spotykają się w czwartki o godz. 19.00.

W pierwszą sobotę każdego miesiąca nie odbywają się zbiórki poranne. Tego dnia wszyscy ministranci i lektorzy spotykają się na jednej zbiórce, która rozpoczyna się o godz. 17.00. Następnie wszyscy uczestniczą w uroczystej Mszy świętej o godz. 18.00, która sprawowana jest w intencji bielanek i ministrantów.

Jak wspólnie spędzamy czas?

Ministrantura to nie tylko posługa. Nie brakuje wspólnej rozrywki. Ministranci organizują cotygodniowe treningi piłki nożnej, a także różnego rodzaju turnieje, m. in. w ping-ponga, piłkarzyki, konsolową grę FIFA. Kilkukrotnie w ciągu roku wraz z innymi wspólnotami bawią się na dyskotekach parafialnych. W salce ministranckiej mają do dyspozycji gry integracyjne. Dwa razy w ciągu roku wyjeżdżają wspólnie na weekendowy wyjazd o charakterze formacyjno-integracyjnym. W czerwcu ministranci wyruszają na jednodniową wycieczkę rowerową.

Nasza działalność w parafii

Poza służbą przy ołtarzu ministranci podejmują się licznych inicjatyw parafialnych. Przed świętami Bożego Narodzenia sprzedają sianko na stół wigilijny, w uroczystość Objawienia Pańskiego przygotowują kredę i kadzidło do oznaczenia naszych domów, a w Wielką Sobotę rozprowadzają wodę święconą.

 

Z grona ministrantów naszej parafii wywodzi się kilku kapłanów: ks. Mariusz Rybałtowski, ks. Arkadiusz Kunowski, ks. Bartłosz Porzeziński, ks. Mateusz Kulikowski i ks. Patryk Lendlewicz.

Aktualnym opiekunem ministrantów jest ks. Michał Sztreja.