Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Wołominie

Przy naszej parafii działają dwie wspólnoty Domowego Kościoła:
Opiekunem jest Ks. Maciej Kosewski

Formacja duchowa odbywa się w małych wspólnotach. Mała wspólnota, która liczy 4-7 małżeństw nazywana jest kręgiem Domowego Kościoła.

Wspólnoty DK współpracują ściśle z parafią i angażują się w jej życie. W ostatnim czasie byliśmy zaangażowani w:
- akcję „randka małżeńska”
- czuwania przed Najświętszym Sakramentem,
- prowadzenie Drogi krzyżowej
- święto rodziny – piknik rodzinny podczas odpustu w naszej parafii
- czuwanie przed zesłaniem Ducha Świętego

Małżeństwa z Domowego Kościoła włączyły się także w prowadzenie niedzielnej mszy świętej z udziałem dzieci o godz. 11:30

CZYM JEST DOMOWY KOŚCIÓŁ?

Domowy Kościół (DK) jest małżeńsko-rodzinnym ruchem świeckich w Kościele, działającym w ramach Ruchu Światło-Życie, który jest jednym z nurtów posoborowej odnowy Kościoła w Polsce. DK łączy w sobie charyzmaty Ruchu Światło-Życie i międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre Dame (END).

Krótka Historia DK

Ruch Światło-Życie ma swoje źródło w nurcie odnowy Soboru Watykańskiego II, dlatego - jak wierzymy - powstał z inspiracji Ducha Świętego i jest od samego początku dziełem Niepokalanej, Matki Kościoła.

Założyciel Ruchu, Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki (1921-1987), odczytując znaki czasu, rozpoczął na polskiej ziemi dzieło Oaz Żywego Kościoła od organizowania rekolekcji oazowych dla ministrantów (1954), Krucjaty Wstrzemięźliwości (1957-1960), a w latach następnych wypracował cały system formacyjno-ewangelizacyjny, obejmujący dzieci, młodzież i dorosłych, a także rodziny (1973).

Tak ukształtowany Ruch Żywego Kościoła został zawierzony Niepokalanej, Matce Kościoła 11 czerwca 1973 roku w Krościenku nad Dunajcem przez kardynała Karola Wojtyłę. Akt ten Ruch uznaje za swój akt konstytutywny, a Krościenko jest siedzibą Ruchu i siedzibą żeńskiej wspólnoty konsekrowanej Ruchu - Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła. W roku 1976 Ruch Żywego Kościoła przyjął nazwę "Ruch Światło-Życie".

Od 1973 roku ks. Blachnicki planuje, żeby do oaz młodzieżowych, dziecięcych, kleryckich, kapłańskich, które już istniały, wprowadzić małżeństwa. Postanawia połączyć charyzmat Ruchu Światło-Życie i charyzmat międzynarodowego ruchu małżeńskiego Equipes Notre Dame.

Program formacyjny dla małżeństw będzie się opierał na trzech źródłach inspiracji, które wymienił: 1. dokumenty Soboru Watykańskiego II, w których jest mowa o małżeństwie i rodzinie (na 16 dokumentów soborowych, 13 mówi o małżeństwie); 2. END, ich formacja, ich struktury; 3. Ruch Żywego Kościoła.

Pierwsza oaza dla rodzin odbyła się w 1973 roku. W roku 1973/74 ks. Blachnicki opracował już pierwszą teczkę rekolekcji oazowych dla ruchu rodzin, była bardzo gruba, miała trzysta kilkadziesiąt stron.

Strona DK w naszym rejonie

http://wpraga.oaza.pl/dk
 dk1
 Strona DK

http://www.dk.oaza.pl/v7/strgl.php?
 dk2

 



DUCHOWOŚĆ RUCHU ŚWIATŁO-ŻYCIE
1. Osobista relacja do Jezusa Chrystusa, Jedynego Pana i Zbawiciela
2. Poddanie się działaniu Ducha Świętego
3. Naśladowanie Chrystusa Sługi
4. Ku Ojcu, przez Chrystusa w Duchu Świętym
5. Nierozdzielność światła wiary i życia z wiary
6. Umiłowanie liturgii
7. Miłość do Kościoła
8. Ecclesia mater - Mater Ecclesiae
9. Kolegialność i zorientowanie ku wspólnocie lokalnej Kościoła

Domowy Kościół kładzie nacisk na budowanie jedności i duchowości małżeńskiej. Dokonuje się to poprzez:
1. Modlitwę osobistą, małżeńską i rodzinną
2. Regularne spotkanie ze Słowem Bożym (codzienna lektura i rozważanie Słowa Bożego )
3. Comiesięczny Dialog Małżeński
4. Reguła życia
5. Uczestnictwo w rekolekcjach DK

Małżeństwa, które byłyby zainteresowane naszą drogą , prosimy o kontakt z księdzem Maciejem Kosewskim.